Volkswagen XL1 w sprzedaży już w przyszłym roku?

Nie tak dawno oglądać można było "szpiegowskie" zdjęcia z testów Volkswagena XL1. W ostatnich dniach, z targów Paris Motor Show 2012, dobiegają informacje zdające się potwierdzać, że sprzedaż tego modelu może rozpocząć się już w przyszłym roku.

Dwuosobowy XL1 to hybryda - łączy silnik diesla o pojemności 0,8l oraz elektryczny. Konstruktorom udało się osiągnąć spalanie na poziomie 0,9l/100km! To oczywiście nie tylko zasługa hybrydowego silnika ale i opływowego kształtu i nadwozia wykonanego z polimeru i włókna węglowego.

XL1 ma długość 3888 milimetrów, szerokość 1655 milimetrów i wysokość zaledwie 1156 milimetrów! Masa własna to 795kg - niemal tyle samo, co produkowany kilkadziesiąt lat wcześniej popularny Garbus.

Wspomniany silnik diesla rozwija moc 47 koni mechanicznych. Do pomocy zaprzęgnięto 27 konny silnik elektryczny. Całość spięta jest za pomocą 7 biegowej skrzyni DSG. Wydawać by się mogło, że nie są to oszałamiające liczby. XL1 rozpędza się jednak do 100km/h w niecałe 12 sekund. Nie rozwinie więcej niż 160km/h, co nie powinno jednak przeszkadzać w codziennej eksploatacji. Na samych bateriach samochód może pokonać jedynie 35km a całkowity zasięg to ponad pół tysiąca kilometrów (ok. 550).

Nie są znane ceny ekologicznego oczka w głowie Volkswagena.

źródło: autoguide.com

  • Oceń artykuł:
comments powered by Disqus